6. kolo Duras Brno - Pardubice 3,5:4,5 - výkon dobrý, ale nakonec těsná prohra

20.02.2020

V sobotu jsme byli v euforii, že se nám konečně podařilo zlomit prokletí a Turnov porazit. Bylo to vítězství, kterého jsme si velice cenili a posílení tímto úspěchem jsme nastoupili do nedělního zápasu, kde jsme se chtěli tvrdě porvat s dalším z favoritů soutěže a kandidátů na medaile, týmem Pardubic.

Náš soupeř sice nenastoupil bez své největší opory, legendy Vasilije Ivančuka, ale přijela bývalá jednička českého žebříčku, GM Sergei Movsesian a šanci dostali mladí talenti. Tento přístup je třeba ocenit. Považuji za sympatické, že na rozdíl od předchozích let dostávají mladí více prostoru, stejně tak na úkor cizinců hrají více čeští hráči. I přes to, že Pardubice nejsou na soupisce tak "nadupané", hrají letos dobře a stále jsou na 2. místě za suverénním týmem Nového Boru. Čelili jsme tedy velké výzvě, na kterou jsme se těšili.

Náš tým rovněž povolal do zbraně mladého juniora Davida Baráka, který hraje dobře a svými výsledky potvrzuje, že je to hráč pro extraligu.

Zápas byl opravdu bojovný, suchá remíza nehrozila na žádné šachovnici.

Jako první nejspíš skončila partie GM David Shengelia - GM Zbyněk Hráček a i tam se rozhořel velký "fire".

David se toho nebál a povzbuzen výhrou z předchozího dne se proti velmi solidnímu Zbyňovi Hráčkovi snažil najít nerovnováhu tím, že v zahájení vyčkával s rošádou a sebral pěšce. Nicméně jak ukazuje pozice na diagramu, asi to trochu přepískl a za delší konec tahá černý po naprosto správném 18... Vxe3! 19. Kxe3 Sxd4!+ 20. Kd2 ( Kxd4 Df6 + 21. Ke3 d4 +) Sxc3 + 20. bxc3 d4 a černý měl za kvalitu velice silnou kompenzaci.

Tak co, za koho byste radši hráli závěrečnou pozici na diagramu? 

Zbyněk Hráček se v závěru možná (zbytečně) lekl, že by mohl stát lépe, a nabídl remízu. 0,5 : 0,5 

Kdo se však moc nelekal, byl GM Sergej Movsesian, který čelil naší mladé rakouské naději - GM Valentinu Dragnevovi.

Sergei zahrál italskou, kterou hraje velice silně. Asi 5 let zpátky si pamatuji období, kdy celá světová špička hledala neustále cesty ve španělce, všichni již zkoušeli věci stokrát odzkoušené a byli z toho pomalu nešťastní, že tam ta výhoda snad není. A v ten moment přišel Sergei, začal hrát italku a začal v tom silné velmistry jednoduše kosit. Já sám jsem se jeho partiemi inspiroval a italku několikrát zahrál.

I když se leckomu může zdát, že toto období je již překonané, Sergej v partií s Valentinem ukázal, že i v dnešní době počítačů lze nacházet nové a nové cesty. V této partií vymyslel výměnu černopolných střelců přes e3 a dobrání f-pěšcem a využití prostoru na královském křídle, kde postupně utahoval šrouby a Valentina přehrál.

V pozici na diagramu asi tušíte, že pozice černého není nic moc, kůň na h8 není úplně nejaktivnější figura, kterou byste si přáli. Bílý může hrát v klidu a dále utahovat šrouby(např. pomocí 27.Vd3), ale Sergej to chtěl řešit takticky. 27.Jxg7!? Jxg7? (černý má brát Kxg7, po 28. Jxh6 Vxg3 29. Jf5 + může hrát Kf8!, ale bílá pozice je stále velice aktivní) 28. Jf6 Vxf6 29. exf6 Je6 30. Df5 + a tady již pozice nejde bránit. 0,5 : 1 ,5 Pro Valentina je však taková partie dobrá zkušenost, která mu pomůže v dalším růstu. A alespoň ví, jak vypadá další level, na který by se měl postupně dostat.

Naději v zápase nám dodala partie FM Matej Hrabuša - IM Martin Červený. Nejsem si úplně jistý, jestli si Martin pohlídal zahájení, měl pěšce méně a byl bez dvojice střelců. Svým typickým způsobem využil dynamiky pozice, získal pěšce zpět a k tomu jednoho navíc. Poté již kapitána nenapínal a nekompromisně zavěsil v koncovce. 1,5 : 1,5

Pak však přišla další rána, bohužel se letos moc nedaří IM Martinu Blahynkovi. V partií proti GM Martinu Petrovi se nechal před časovkou zbytečně zatlačit.

V partií na diagramu má jít jednoduše 27... Vxe4 28. fxg4 Ve7! (ne Vxg4 29. c5), najít rozumné místo pro koně ( c5) a partii v klidu zremizovat. Po 27... Sf5 28. Jc5! měl již bílý aktivitu a černý kůň na b6 začal mít problémy. A toho bílý využil k zisku celého bodu. 1,5 : 2,5

Poté bohužel začal stát špatně i Kuba. V partií Jakub Roubalík - GM Miloš Jirovský se Kuba nechal v zahájení nachytat.

Soupeř variantu zřejmě dobře znal, zahájení hrál rychle. A i když pozice na diagramu vypadá, že by měl bílý získat výhodu díky tomu, že znemožnil černému rošádu, tak opak je pravdou. Černá pozice je stále pevná, černé věže se rychle spojí a získají potřebou souhru. Kuba měl zde zatáhnout za záchrannou brzdu a pozici nějak zremizovat. To se nestalo, vznikla pro černého velice pohodlná koncovka, což bylo přesně to, co zkušenému GM Jirovskému vyhovovalo. Kuba ztratil čas a poté i pozici. 1,5 : 3,5

I když stav zápasu vypadal na první pohled beznadějně, stále jsme bojovali a stále jsme měli šanci. David Barák stojí na výhru a nepřestává v extralize udivovat, Felix bojuje a ze všech sil se snaží vyhnout remíze v lepší koncovce. A já (Cyril Ponížil), moje pozice může skončit jakkoliv...

A moje partie (IM Cyril Ponížil - GM Jerguš Pecháč) se hrála celý čas na 3 výsledky a byla nejspíš rozhodující i pro výsledek celého zápasu. Jerguš Pecháč je známý tím, že je dobrý taktik a počtář a já jsem se ze všech sil snažil udržet jeho počtářské tempo. I když se mi ze zahájení podařilo postavit solidní pozici, jednalo se o pouhý "klid před bouří. První část přestřelky přišla v pozici na diagramu.

28. Vxd6 Sxh3!? ( možné je i Jxh3!? 29. gxh3 Vxf3 30. e5!? Dc3 s remízou) 29. gxh3? ( 29.Jh4! +=) Vxf3 30. Dxf3 Dxd6 31. e5 Db4! - tento úder na věž jsem jednoduše neviděl. Ale jede se dál. 

O pár tahů dále.....

35... g6?! počítač hlásí, že má černý jít, 35... Kh8 36. Vb1 Dd4 37. Jf7 + Kg8 38. Vd1!? Dc3 39. e6!?, a že by měl černý být v pohodě, ale v partií dvou lidí v časovce to samozřejmě tak jasné není. 

Po pár dalších oboustranných úderech....

46. Jf8+ Tak co, kdo myslíte, že hraje na výhru? 

46.. Kg7 47De8 Vd6 ( 47... Va7! )

48. De7+ Kg8 49. De8 Kg7

A nyní přichází ten moment! Soupeř nabízí remízu.

Schválně, co byste udělali? Máte na stole pozici na diagramu. Jste kapitán a víte, že musíte něco najít! Musíte, jinak s největší pravděpodobností prohrajete zápas! Nervozita stoupá, hloučky lidí se začínají štosovat kolem a vám dochází čas. Máte toho dost, protože celé čtyři hodiny pořád dokola něco počítáte. Počítáte dál, čas, co jste obdrželi po kontrole, dál neúprosně dále běží. Co uděláte?

Dostal jsem se na půl minuty. Remis. Nepamatuji si, že bych byl po nějaké partii až tak hotový, jako po souboji s Pecháčem.

2 : 4.

Všichni, včetně velmistrů, kteří dohráli na prvních stolech, jdeme vedle a díváme se, co to vlastně je.

50. De7 + Kg8 51. Jxg6 Vd1 + 52. Kg2 Dc6 + 53. f3 Vd2 + 54. Kg3 Dd6 ( Je2 + 55. Kh4! Vd4 56. f4 - prostě se překryju) 55. Dxd6 Vxd6 +=, šance je, ale k výhře je stále daleko.

Pochvalu si zaslouží Felix, který se do poslední chvíle snažil zápas zdramatizovat. Partie GM Jan Votava - IM Felix Blohberger byla rovněž velice bojovná. Felix metodicky obětoval pěšce v Sämischově variantě a i když se zdálo, že bílý má výhodu, pořád byla v pozici určitá dynamika a bílý musel být pozorný. Bílý se sice v časovce spletl a pěšce vracel, ve výsledku však ohrožený nebyl.


Černý je nucený neustále hlídat pole proměny pěšce "g" a díky tomu se bílý král dostane včas do centra a postupu černých pěšců zamezí. 2,5: 4:5

Kosmetickou úpravu výsledku zápasu dodal David Barák, který v souboji juniorů porazil Tomáše Ludvíka. Po sérií výměn vznikla věžová koncovka, ve které si náš mladý hráč počínal jako zkušený mazák.

Černému se stal osudný poslední tah časovky. 40... g6?? což je opravdu hrubka. Černý měl pokrýt pěšce a zásadní rozhodnutí provést až po kontrole. Po 40... Vc4 by měl být černý v pohodě, i když bílí pěšci na královském křídle budí respekt a pozice se za bílého stále dá zkoušet. 41. f6 Vc6 (41... Vc4 42. e6!) 42. Vb7! správně, aby král nevylezl 42... Kg8 43. Vxb4 g5 44. h4! a černý král již nevyleze, bílý zaktivizuje krále, natáhne druhého "f" pika a černý již slabinu f7 nepokryje. 3,5 : 4,5

Obrovská škoda, můžeme si říkat, "co kdybychom" ještě jednu partií vyhráli nebo některou neprohráli, ale na to se samozřejmě nehraje. Nezbývá než soupeři pogratulovat a dobře se připravit na závěr sezóny, kdy přijdou rozhodující boje.

Za víkend je potřeba vyzdvihnout mnoho pozitiv. Oba zápasy byly velice bojovné a napínavé. V sobotu proti Turnovu se vyhrálo a i když to s Pardubicemi nevyšlo, tak jsme hráli dobré šachy a určitě se nemáme za co stydět. Pochvalu zaslouží znovu Martin Červený, který uhrál 2/2 a David Barák využil další extraligovou šanci a drží si velmi hezkých +1.

Abych nezapomněl, děkujeme Bowlingu Brno a p. Chládkovi za poskytnutí prostor pro šachovou extraligu.


Duras Brno, Extraliga 2018-2019.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky