Report z 11.kola: závěrečná výhra

10.05.2019

Jak již bylo napsáno v předchozím reportu, v posledním zápase nás čekal tým Českého Těšína, který již měl jistotu sestupu. Nicméně tento tým, navzdory tomu, že byl považován za outsidera soutěže, předváděl v průběhu sezony sympatické výkony. Podařilo se mu např. remizovat s Turnovem či o den dříve s Morendou. Takže jsme věděli, že pokud chceme v zápase vyhrát, musíme podat dobrý výkon.

To se nám nakonec podařilo, ale vše postupně.

Stejně jako soupeř z Frýdku předchozí den, tak i v neděli Těšín pozměnil sestavu, díky čemuž někteří z nás přišli o přípravu. Nicméně to se v takové soutěži stává a věřil jsem, že náš tým je dost zkušený na to, aby se s tím dokázal vypořádat.

Zápas začal rychlou remízou Daniela, který hrál černými proti Marcinu Molendovi. Daniela bohužel provázely během víkendu drobné zdravotní potíže. I tak mu tedy zaslouží uznání, že navzdory potížím a poměrně nabitému šachovému programu nám o víkendu pomohl. 0,5:0,5

Poté jsem remizoval já (Cyril Ponížil) černými proti Piotrovi Piesikovi. Svého soupeře dobře znám z polské a slovenské extraligy a vím, že hraje pevné a solidní šachy. První nabídku remízy v úvodu jsem ještě odmítnul, druhou jsem se však již rozhodl přijmout a věřit spoluhráčům. 1:1

Zápas byl dále velice bojovný. Vůbec nebylo jasné, jestli vůbec se nám podaří získat v zápase výhodu.

Tu jsme nakonec získali díky Romanovi Chytilkovi, který hodně chtěl na závěr sezony zvítězit a proti mladému polskému hráči Kawulokovi se mu to s trochou štěstí podařilo.

V pozici na diagramu, která je přibližně vyrovnaná, bílý padnul do léčky a po 31.Sxg6? hxg6 32.Dxg6+ Kf8 33.Vf3 přišlo Dd1+ 34.Kg2 Dxf3+ se bílý vzdal. Po 35. Kxf3 příjde Je5+ a černý získává materiál. 2:1

Dalším důležitým momentem byla následující pozice z partie Shengelia David - Straka Vojtěch.

Černému se podařilo dobře zahrát zahájení a bez problému vyrovnat. V partií však zahrál nepřesnost, na kterou David čekal a po tahu 22... Sd7?! přišlo silné 23.Vxd4! exd4 24. Dxb7 s výhodou a příjemnou pozicí, nicméně partie se samozřejmě dál hrála.

Šílenou partií odehrál Martin Červený, který byl o víkendu velice bojovně naladěn a na jeho šachy se dobře dívalo (pohledem diváka, chvílemi i pohledem kapitána). Ve velice vynalézavé partií Červený - Hollan vznikla následující pozice:

Uvažte sami: černý je na tahu za koho byste tuto pozici raději hráli? Martin chtěl v každé partií během trojkola dát mat.

Pozice o pár tahů později:

Zde se však Martin spletl, po správném 35. Df5 výhoda trvá. Přišlo však 35. Dxg8 Kxg8 36. Vxb3 nejspíš Martin přehlédl 36... Jxd5 a poté se pozice vyrovnala a skončila remízou. 1,5 : 2,5

Klid pro další průběh přinesl tedy až Neklan Vyskočil, který odehrál trojkolo ve skvělé formě a vyhrál i třetí partií. V partií proti reprezentační hráčce Magdě Miturové celou partií manévroval a zkušeně si počkal na chybu, která nakonec přišla v časové tísni.

Neklanova soupeřka zahrála chybné 36... Jc7 a po 37. Vc5 černá ztrací dámu. 1,5:3,5

Před časovou tísní se hrála další velice atraktivní partie Lumír Mrázek - Jakub Roubalík. Tato partie rovněž stojí za přehrání, bílý obětoval kvalitu za iniciativu a po sérií vynalézavých tahů z obou stran vznikla pozice na diagramu.

V pozici to už vypadá, že bílý pěšec nezadržitelně směřuje do dámy. Naštěstí pro Kubu po 36... Vb2 + 37. Kd3 Vd2+ 38. Kc4 Va2 39. a8 D+ Vxa8 40. Jxa8 e2 směřuje do dámy i černý e-pěšec. Poté měl bílý zatáhnout záchranou brzdu a snažit se partií zremizovat, místo toho se spletl a Kubovi se partií podařilo dokonce vyhrát. 1,5:4,5, v zápase vítězíme!

Mezitím dotáhl svou partií do vítězného konce David Shengelia, který si na závěr soutěže zahrál pozici, kde měl 2 dámy. Stejně jako Kuba, i on si po partií oddychl, že se mu podařilo po dvou porážkách znovu zvítězit. 1,5:5,5

Na závěr ještě dohrával Martin Blahynka, který již v zahájení proti Langnerovi vyměnil dámy a zvolil technickou pozici, ve které se výhoda přelévala až do časovky, ve které se Martinovi podařilo získat výhodu.

V klíčové pozici na diagramu však Martin nenašel vyhrávající pokračování. Vyhrávalo 49. Vb6+ Ka7 (Kc7 50. g8 D) 50. Vb3. Místo toho však Martin zvolil pokračování 49. g8 D Vh1 + 50. Kg6 Vg1 + a ač se to zdá neuvěřitelné, po dobrání dámy bílá věž nebyla schopná včas zastavit černé pěšce. Partie tedy končí remízou a celkový zápas naší výhrou 6:2.

Jak již padlo, vzhledem k příznivým výsledkům ostatních se nám podařilo dosáhnout na 6. místo, což je nejlepší umístění našeho týmu v novodobé historii!

K samotnému zhodnocení celé sezony se ještě vrátíme v samostatném článku.

Za trojkolo zaslouží zmínit Neklana Vyskočila, (který uhrál 3/3) a také Martina Červeného 2,5/3. Oba zahráli parádně. Pochvalu zaslouží také celý tým. Do trojkola jsme šli naplno, nevypustili jsme jediný souboj. Hráli jsme hezké a zajímavé šachy a všechny tři zápasy byly velice napínavé. Konečné 6. místo tedy bylo takovou odměnou za bojovnost.

Děkujeme všem, kdo nám fandíte a kdo nás sledujete. Věřím, že se nám na toto dobré umístění podaří v příští sezoně navázat.